VI f na konferencji historycznej o zbrodniach hitlerowskich na Pomorzu w 1939 r.

2019-09-05

3 września b.r. klasa 6 f wraz ze swoim nauczycielem historii wzięła udział w międzynarodowej konferencji naukowej pt.: „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska”. Konferencja ta została włączona do ogólnopolskiego kalendarza wydarzeń związanych z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Jej głównym organizatorem było Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Z uwagą wsłuchiwaliśmy się w treść wykładu prof. Józefa Borzyszkowskiego pt.: „Rozważania nad badaniami historii niemieckiej okupacji Pomorza podczas II wojny światowej”. Obejrzeliśmy również premierę filmu pt. „Pelplin – o eksterminacji duchownych Kapituły Diecezji Chełmińskiej w Pelplinie jesienią 1939 r.” Oglądaliśmy też prezentację dotyczącą projektu: „In between? Image and memory” , który realizowany był przez międzynarodową grupę studentów podczas ich pobytu w Wejherowie. Podczas konferencji nasza szkoła, czyli Szkoła Podstawowa nr 8 im. Martyrologii Piaśnicy, w osobie Pani dyrektor Danuty Czernewskiej, została uhonorowana okolicznościową monetą za duży wkład w promowanie wiedzy na temat zbrodni piaśnickiej w środowisku lokalnym.