Nasze projekty

Program edukacyjny "Mali Wielcy Odkrywcy"

wróć do wszystkich
Wróć

Grupy przedszkolne: "Misie" i "Tygryski" biorą udział w programie "Mali Wielcy Odkrywcy". Zakwalifikowaliśmy się do 450 placówek, które otrzymały pakiety naukowe, w których skład wchodzą scenariusze zajęć oraz inne materiały dydaktyczne i przedmioty niezbędne do przeprowadzenia zajęć.

Celem programu "Mali Wielcy Odkrywcy" jest propagowanie edukacji przez zachęcanie dzieci do przeprowadzania doświadczeń. Program ma zainteresować dzieci nauką i wzbudzić w nich chęci do poznawania otaczającego je świata. Zajęcia są pełne eksperymentów, doświadczeń i praktycznych obserwacji. Projekt podzielony jest na trzy moduły. Pierwszy moduł dotyczy poznawania wynalazków takich jak na przykład zegar, koło czy kołowroty oraz ich działania. Drugi moduł dotyczy poznawania kuchennych eksperymentów. Dzieci dowiedzą się między innymi, jak powstaje ciasto, zrobią ciecz nienewtonowską czy balony sensoryczne. Trzeci moduł natomiast dotyczy poznawania powietrza. Dzieci poznają właściwości powietrza oraz możliwości wykorzystania wiatru. Dowiedzą się, jak działają płuca i dlaczego oddech jest ważny.

Moduł 1 - MISIE

W ramach pierwszego modułu wykonaliśmy szereg zadań. Dowiedzieliśmy się wielu rzeczy o zegarach oraz poznaliśmy różne rodzaje zegarów. Sami stworzyliśmy zegar i małe zegary. Poszerzaliśmy swoją wiedzę na tematy związane z kołem. Szukaliśmy rzeczy w kształcie koła, sprawdziliśmy co się toczy a na koniec stworzyliśmy autka z rolek, nakrętek i słomek.

Moduł 1 - MISIE

Moduł 1 - Tygryski

Dzieci z grupy Tygryski wzięły udział w pierwszym module programu edukacyjnego Mali Wielcy Odkrywcy. Tematem pierwszego dnia był zegar. Wysłuchaliśmy słuchowiska „Wynalazek kołem się toczy”, poznaliśmy różne rodzaje zegarów, dowiedzieliśmy się w jaki sposób dawniej mierzono czas. Każde dziecko stworzyło własny model zegara, a razem skonstruowaliśmy prawdziwy zegar, który wisi teraz w naszej sali. Kolejny dzień poświęcony był kołom. Szukaliśmy w naszym otoczeniu kół. Testowaliśmy, czy różnego rodzaju przedmioty będą się toczyć czy zsuwać po zjeżdżalni. Stworzyliśmy modele samochodów z wykorzystaniem rolek, słomek, plasteliny, patyczków, a następnie sprawdzaliśmy, jak poruszają się po różnych powierzchniach. Następnego dnia stworzyliśmy na dywanie makietę miasta, po którym poruszały się nasze samochody. Projektowaliśmy własne pojazdy, które mogłyby zastąpić samochody i tworzyliśmy ich modele. Tematem czwartego dnia były kołowroty. Obejrzeliśmy film o Ignacym Łukasiewiczu, dowiedzieliśmy się czym jest wiertnica i w jaki sposób działa. Każde dziecko stworzyło własny model kołowrotu z wykorzystaniem rolek, słomek i sznurka. Ostatni dzień poświęcony był kuli. Poznaliśmy różnicę między kołem a kulą. Bawiliśmy się w zabawy zręcznościowe z wykorzystaniem piłek i szklanych kulek, a także lepiliśmy z plasteliny różne kształty i sprawdzaliśmy które się toczą.

Moduł 1 - Tygryski
DANE