Mimo przeszkód zdołaliśmy zrealizować projekt ‘EFA-2020’ w ramach Erasmus+, we współpracy ze Stowarzyszeniem Exchanges for All. W dniach 5-12 maja 15 uczniów pod opieką p. Doroty Tandek i p. Teresy Raszei wzięło udział w obozie w Guldborg w Danii, zaś kolejnych 15 uczniów pod opieką p. Anny Gussmann-Łepek i p. Doroty Chodubskiej było uczestnikami obozu w Bernati/Liepaja w Łotwie.
Celem projektu było budowanie mostów porozumienia i współpracy z rówieśnikami z innych krajów Unii Europejskiej - Litwy, Łotwy i Danii, zwiększenie świadomości młodzieży na temat zmian klimatu i możliwości działań na rzecz ochrony środowiska oraz nauka języka angielskiego poprzez sztukę i komunikację.
Zatem motywem przewodnim międzynarodowych wymian uczniowskich było przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Podczas obozu uczniowie wysłuchali wykładu na ten temat, a jednym z zadań było wykonanie prac artystycznych w małych grupach międzynarodowych, które miały przedstawiać problem zanieczyszczenia środowiska i propozycje przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Podczas obozu odbył się „wieczorek międzykulturowy”, podczas którego uczniowie poszczególnych krajów prezentowali swój kraj, miasto, szkołę, tradycje danego kraju, łamańce językowe, piosenki, a nasi uczniowie również zatańczyli poloneza, po czym wszyscy mieli okazję spróbować smakołyków charakterystycznych dla tych krajów. Każdego dnia młodzież w zespołach międzynarodowych brała udział w warsztatach artystycznych. W Danii uczniowie mieli do wyboru warsztaty taneczne, teatralne lub sztuczek magicznych, zaś w Łotwie – warsztaty taneczne, wokalne lub cyrkowe. Celem warsztatów było przygotowanie występu, który na koniec został zaprezentowany uczniom pobliskich szkół. Wszystkie występy zostały bardzo pozytywnie odebrane przez widownię. Poza warsztatami młodzież miała czas na integrację, językiem komunikacji podczas całego wyjazdu był język angielski. Uczniowie ocenili, iż udział w projekcie pozwolił im na przełamanie bariery językowej, wzbogacili swoje słownictwo i wrócili do szkoły z większą pewnością siebie w zakresie swoich kompetencji językowych. Dodatkowo młodzież zdobyła oraz rozwinęła swoje umiejętności artystyczne, dzięki warsztatom prowadzonym przez doświadczonych instruktorów pochodzących z różnych krajów europejskich. Niewątpliwym atutem wyjazdu, na który zwracali uwagę uczniowie, było zawarcie nowych znajomości z rówieśnikami z innych krajów.
Relacje ze zrealizowanych projektów można znaleźć na Facebooku, na stronie Exchanges for All - International Dimension as a Learning Tool https://www.facebook.com/exchangesforall
Dorota Tandek
Koordynator projektu