14 lutego w Walentynki zapraszamy do biblioteki szkolnej na "Walentynkowe kodowanie".
Ogłaszamy akcję „Ferie z książką”!
Ferie zimowe zbliżają się wielkimi krokami. Jest to czas odpoczynku i relaksu. Dobrym pomysłem będzie spędzić je z książką. Czytanie książek świetnie relaksuje, pomaga odpocząć, dowiedzieć się ciekawych rzeczy. Zajrzyjcie do biblioteki szkolnej. Czekają tu na Was piękne, ciekawe, wybrane przez Was książki, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Odpocznijcie w czasie ferii zimowych od komputerów, telefonów i telewizora i weźcie udział w konkursie czytelniczo – plastycznym „Ferie z książką”.
Przyjdźcie w dniach 06 – 14 lutego do biblioteki szkolnej, wypożyczcie ciekawe książki do przeczytania podczas ferii zimowych i wypełnijcie kupon. Wylosowane osoby, biorące udział w akcji, otrzymają upominki.
Możecie również wykonać ilustracje do przeczytanych książek i przynieść je po feriach do biblioteki. Możecie zachęcić inne osoby do przeczytania książek pisząc krótkie recenzje, lub wykonując plakat reklamujący przeczytaną książkę.
Zapraszamy! Mnóstwo pięknych, ciekawych książek czeka na Was w bibliotece szkolnej.
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska.
Cele konkursu:
- promocja książki i czytelnictwa;
- rozbudzanie pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury;
- kształtowanie umiejętności przekazywania przeczytanej treści;
- rozwijanie umiejętności formułowania myśli i sądów;
- poprawa stanu czytelnictwa w szkole;
- rozwijanie wyobraźni;
- wyrabianie nawyków pożytecznego spędzania wolnego czasu.
1. Konkurs jest skierowany do uczniów Szkoły Podstawowej nr 8.
2. Uczniowie biorący udział w konkursie mają za zadanie wypożyczyć z biblioteki szkolnej książkę spoza kanonu lektur szkolnych i przeczytać ją podczas ferii zimowych.
3. Uczniowie wykonują samodzielnie jedną wybraną przez siebie pracę:
· Ilustrację do przeczytanej książki
· plakat promujący przeczytaną książkę
· krótką recenzję książki, zachęcającą rówieśników do jej przeczytania
4. Prace opatrzone podpisem (imię i nazwisko ucznia, klasa oraz autor i tytuł książki) należy przynieść
do biblioteki szkolnej najpóźniej do dnia 14 marca 2025r.
5. Komisja konkursowa wybierze najlepsze prace.
6. Autorzy zwycięskich prac otrzymają dyplomy i upominki.
7. Uczeń biorący udział w konkursie zobowiązany jest do dostarczenia podpisanej przez rodziców lub opiekunów prawnych zgody na przetwarzanie danych osobowych do biblioteki szkolnej (zgody dostępne w bibliotece).
Zapraszamy do biblioteki!
Drodzy Rodzice i Uczniowie. Z radością informujemy, że szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe, ciekawe książki dla dzieci i młodzieży. Zostały one zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Czytanie to wspaniała forma rozwijania wyobraźni, to coś więcej niż rozrywka. Czytanie wprowadza dzieci w świat wiedzy i kreatywności, pomaga rozwijać zdolność abstrakcyjnego myślenia, uczy odkrywania nowych rozwiązań problemów. Regularny kontakt z literaturą wzbogaca język dziecka, co przekłada się na łatwiejsze formułowanie myśli i lepsze wyniki w nauce. Poprzez poznawanie różnych bohaterów książek i ich problemów dzieci uczą się wczuwania w emocje innych, rozwijają empatię, wrażliwość społeczną i umiejętność współpracy. Czytanie jest świetnym sposobem na wyciszenie i odprężenie po dniu pełnym obowiązków. W zbiorach biblioteki szkolnej każdy czytelnik znajdzie książki odpowiednie do wieku i zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Zamawiając książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uwzględniłyśmy propozycje naszych czytelników. Nasza biblioteka wzbogaciła się zarówno o klasyczne lektury, jak i nowoczesne tytuły poruszające aktualne tematy.
W naszej bibliotece czytelnicy znajdą nowe książki popularnonaukowe (o przyrodzie, historii, wynalazkach i in.), książki rozwijające zainteresowania (łyżwiarstwo, jazda na rowerze, rysowanie, szydełkowanie, rękodzieło, gry komputerowe, manga, fotografia, podróże), książki dla najmłodszych i powieści obyczajowe dla starszych czytelników. Zakupiłyśmy tak lubiane przez uczniów serie m.in.: kolejne części „13 – piętrowego domku na drzewie”, „Zosia i jej Zoo”, „Zaopiekuj się mną”, „Co wolisz?”, „Moje życie jako…”, „Pamiętnik księżniczki”, „Felek i Tola”, „Młodzi przyrodnicy”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Lukrecja”, Filipek”, „Wojownicy”, „Kocia szajka”, Precelek” , „Czytam sobie” – książki z tej serii rozwijają umiejętność czytania u najmłodszych czytelników, „Lato”, „Lepiej niż wczoraj” – bestsellerowe serie dla młodzieży i mnóstwo innych książek, których nie sposób tu wymienić.
Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i odkrycia nowych, inspirujących opowieści.
Nauczyciel bibliotekarze
24 października 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty kreatywne „Dyniowe love”. Podczas warsztatów wykonaliśmy dynie z różnych materiałów. Pasjonatki szydełkowania robiły kolorowe dynie z włóczek. Osoby, które wolą szyć wykonały dynie z polaru oraz innych tkanin. Wspólnie, twórczo i pożytecznie spędziliśmy czas w bibliotece szkolnej. Dynie te stały się ozdobą naszej biblioteki, a następnie powędrowały do swoich właścicieli :)
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W 2024 roku hasłem przewodnim było „Poznajmy się w bibliotece”. W przypadku naszej biblioteki hasło to jak najbardziej sprawdziło się. Bibliotekę szkolną odwiedziło w październiku mnóstwo czytelników z różnych klas. Wspólnie w czytelni kolorowali przygotowane specjalnie dla nich zakładki (w sumie ponad 500 zakładek). 268 osób wzięło udział w zabawie „Zgadnij czytelniku, ile cukierków jest w słoiku”. Cukierki ze słoika podzielone zostały pomiędzy osoby, które najtrafniej oszacowały ilość cukierków w słoiku. „Drzewo przeczytanych książek” już w ciągu pierwszych dni akcji zapełniło się liśćmi z tytułami książek przeczytanych przez naszych czytelników. Uczniowie wzięli również udział w wyzwaniach czytelniczych, tych prostszych, polegających na tym, aby czytać codziennie przez 20 minut i tych trudniejszych, zakładających przeczytanie pięciu książek z różnych kategorii w ciągu trzech miesięcy(książkowe bingo).
Dziękujemy wszystkim czytelnikom odwiedzającym tak tłumnie bibliotekę szkolną w październiku. Zapraszamy do odwiedzin i korzystania z księgozbioru biblioteki szkolnej.
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska
W związku z pozyskaniem przez naszą szkołę funduszy na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zapraszamy wszystkich naszych czytelników do wzięcia udziału w Wyborach Książek.
Drodzy Czytelnicy chcielibyśmy, aby zakupione książki były zgodne z Waszymi potrzebami i zainteresowaniami, dlatego zapraszamy Was do biblioteki szkolnej, gdzie będziecie mogli wziąć udział w Wyborach Książek. Do 11 października 2024 r. w bibliotece dostępne będą karty do głosowania, które należy wypełnić i wrzucić do przygotowanego pojemnika. Wśród uczestników biorących udział w akcji rozlosowane zostaną upominki.
W maju 2024 r. naszą bibliotekę szkolną odwiedzały grupy przedszkolne z Wesołej Ósemki. Dzieci z dużym zaciekawieniem zwiedzały pomieszczenia biblioteki – wypożyczalnię, czytelnię i pracownię komputerową. Z zainteresowaniem słuchały, do czego one służą. Mogły przeglądać książki, słuchać wierszy i opowiadań dla dzieci czytanych przez panie bibliotekarki. Nasze przedszkolaki w skupieniu obejrzały i wysłuchały bajek przedstawionych w formie teatrzyku Kamishibai. Z zaangażowaniem odpowiadały na pytania i zadawały własne. Dzieci obejrzały też wystawę „Połączeni Sztuką” prezentowaną w czytelni. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach dzieci te staną się naszymi czytelnikami, chętnie będą odwiedzać bibliotekę i wypożyczać książki.
5 marca 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyło się podsumowanie akcji „Zabierz książkę na ferie”.
Miała ona za zadanie promocję czytelnictwa, spędzania wolnego czasu w pożyteczny i ciekawy sposób, rozwijanie wyobraźni, pasji czytelniczej oraz zamiłowania do literatury. Mnóstwo osób wzięło w niej udział. Czytelnicy wypożyczali książki na ferie, wypełniali przygotowane przez nauczycieli bibliotekarzy kupony. Spośród nich wylosowano osoby, które otrzymały upominki. Część uczniów wykonała również ilustracje do przeczytanych książek, które można było podziwiać na wystawie w bibliotece. Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji i chcieli spędzić część ferii z książką.
M. Pawlik, T. Raszeja, M. Skrzypkowska
W lutym 2024 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły odwiedzili bibliotekę szkolną. Wzięli udział w zajęciach przygotowujących do korzystania ze zbiorów biblioteki. Nasi najmłodsi czytelnicy zapoznali się z zasadami obowiązującymi w bibliotece szkolnej, chętnie odpowiadali na pytania, zgłaszali się do odpowiedzi. Wysłuchali też fragmentów książek wybranych specjalnie dla nich. Wzięli udział w zabawie na podstawie wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima oraz książki Marcina Brykczyńskiego „Kot ty jesteś?” Na koniec pobytu w bibliotece wybrali i wypożyczyli książki. Mamy nadzieję, że będą chętnie i często odwiedzać bibliotekę, w której czeka na nich mnóstwo pięknych i ciekawych książek.
M. Pawlik, T. Raszeja, M. Skrzypkowska
26 października 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Jesienne Spotkanie z Poezją. Mogli wziąć w nim udział wszyscy chętni uczniowie z klas 6 – 8.
Do biblioteki, poza wierszami, przyciągał uczniów zapach herbaty i pysznych wypieków.
Uczennice biorące udział w spotkaniu wysłuchały wierszy polskich poetów utrzymanych w klimacie jesiennej zadumy. Mogły również posłuchać muzycznej interpretacji Sanah wierszy Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Adama Mickiewicza i innych znanych poetów.
Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 5A, które wraz z wychowawczynią panią Ramoną Sosnowską pomogły dokonać wyboru wierszy na spotkanie z poezją.
Wszystkie uczestniczki wydarzenia zadeklarowały, że chętnie wezmą udział w kolejnym wieczorku poetyckim, który zaplanowany został na miesiąc luty, i którego tematyka związana będzie z Walentynkami. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych.
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska
24 i 25 marca 2022 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej młodych detektywów. Zmierzyli się oni z licznymi zadaniami. Musieli odnaleźć drogę do skarbu, rozpoznać skradziony obraz, odczytać zaszyfrowane wiadomości, wydedukować, kto jest złodziejem tortu, zmierzyć się z zagadkami detektywistycznymi wymagającymi spostrzegawczości , umiejętności dedukcji i logicznego myślenia. Jednak najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas poszukiwania ukrytych w bibliotece szkolnej diamentów. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w detektywistycznych potyczkach.
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska