Drodzy Rodzice i Uczniowie. Z radością informujemy, że szkolna biblioteka wzbogaciła się o nowe, ciekawe książki dla dzieci i młodzieży. Zostały one zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Czytanie to wspaniała forma rozwijania wyobraźni, to coś więcej niż rozrywka. Czytanie wprowadza dzieci w świat wiedzy i kreatywności, pomaga rozwijać zdolność abstrakcyjnego myślenia, uczy odkrywania nowych rozwiązań problemów. Regularny kontakt z literaturą wzbogaca język dziecka, co przekłada się na łatwiejsze formułowanie myśli i lepsze wyniki w nauce. Poprzez poznawanie różnych bohaterów książek i ich problemów dzieci uczą się wczuwania w emocje innych, rozwijają empatię, wrażliwość społeczną i umiejętność współpracy. Czytanie jest świetnym sposobem na wyciszenie i odprężenie po dniu pełnym obowiązków. W zbiorach biblioteki szkolnej każdy czytelnik znajdzie książki odpowiednie do wieku i zgodne ze swoimi zainteresowaniami. Zamawiając książki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa uwzględniłyśmy propozycje naszych czytelników. Nasza biblioteka wzbogaciła się zarówno o klasyczne lektury, jak i nowoczesne tytuły poruszające aktualne tematy.
W naszej bibliotece czytelnicy znajdą nowe książki popularnonaukowe (o przyrodzie, historii, wynalazkach i in.), książki rozwijające zainteresowania (łyżwiarstwo, jazda na rowerze, rysowanie, szydełkowanie, rękodzieło, gry komputerowe, manga, fotografia, podróże), książki dla najmłodszych i powieści obyczajowe dla starszych czytelników. Zakupiłyśmy tak lubiane przez uczniów serie m.in.: kolejne części „13 – piętrowego domku na drzewie”, „Zosia i jej Zoo”, „Zaopiekuj się mną”, „Co wolisz?”, „Moje życie jako…”, „Pamiętnik księżniczki”, „Felek i Tola”, „Młodzi przyrodnicy”, „Dziennik Cwaniaczka”, „Lukrecja”, Filipek”, „Wojownicy”, „Kocia szajka”, Precelek” , „Czytam sobie” – książki z tej serii rozwijają umiejętność czytania u najmłodszych czytelników, „Lato”, „Lepiej niż wczoraj” – bestsellerowe serie dla młodzieży i mnóstwo innych książek, których nie sposób tu wymienić.
Zapraszamy do odwiedzenia biblioteki i odkrycia nowych, inspirujących opowieści.
Nauczyciel bibliotekarze
24 października 2024 r. w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty kreatywne „Dyniowe love”. Podczas warsztatów wykonaliśmy dynie z różnych materiałów. Pasjonatki szydełkowania robiły kolorowe dynie z włóczek. Osoby, które wolą szyć wykonały dynie z polaru oraz innych tkanin. Wspólnie, twórczo i pożytecznie spędziliśmy czas w bibliotece szkolnej. Dynie te stały się ozdobą naszej biblioteki, a następnie powędrowały do swoich właścicieli :)
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska
Październik jest Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek Szkolnych. W 2024 roku hasłem przewodnim było „Poznajmy się w bibliotece”. W przypadku naszej biblioteki hasło to jak najbardziej sprawdziło się. Bibliotekę szkolną odwiedziło w październiku mnóstwo czytelników z różnych klas. Wspólnie w czytelni kolorowali przygotowane specjalnie dla nich zakładki (w sumie ponad 500 zakładek). 268 osób wzięło udział w zabawie „Zgadnij czytelniku, ile cukierków jest w słoiku”. Cukierki ze słoika podzielone zostały pomiędzy osoby, które najtrafniej oszacowały ilość cukierków w słoiku. „Drzewo przeczytanych książek” już w ciągu pierwszych dni akcji zapełniło się liśćmi z tytułami książek przeczytanych przez naszych czytelników. Uczniowie wzięli również udział w wyzwaniach czytelniczych, tych prostszych, polegających na tym, aby czytać codziennie przez 20 minut i tych trudniejszych, zakładających przeczytanie pięciu książek z różnych kategorii w ciągu trzech miesięcy(książkowe bingo).
Dziękujemy wszystkim czytelnikom odwiedzającym tak tłumnie bibliotekę szkolną w październiku. Zapraszamy do odwiedzin i korzystania z księgozbioru biblioteki szkolnej.
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska
W związku z pozyskaniem przez naszą szkołę funduszy na zakup książek do biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, zapraszamy wszystkich naszych czytelników do wzięcia udziału w Wyborach Książek.
Drodzy Czytelnicy chcielibyśmy, aby zakupione książki były zgodne z Waszymi potrzebami i zainteresowaniami, dlatego zapraszamy Was do biblioteki szkolnej, gdzie będziecie mogli wziąć udział w Wyborach Książek. Do 11 października 2024 r. w bibliotece dostępne będą karty do głosowania, które należy wypełnić i wrzucić do przygotowanego pojemnika. Wśród uczestników biorących udział w akcji rozlosowane zostaną upominki.
W lutym 2024 roku uczniowie klas pierwszych naszej szkoły odwiedzili bibliotekę szkolną. Wzięli udział w zajęciach przygotowujących do korzystania ze zbiorów biblioteki. Nasi najmłodsi czytelnicy zapoznali się z zasadami obowiązującymi w bibliotece szkolnej, chętnie odpowiadali na pytania, zgłaszali się do odpowiedzi. Wysłuchali też fragmentów książek wybranych specjalnie dla nich. Wzięli udział w zabawie na podstawie wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima oraz książki Marcina Brykczyńskiego „Kot ty jesteś?” Na koniec pobytu w bibliotece wybrali i wypożyczyli książki. Mamy nadzieję, że będą chętnie i często odwiedzać bibliotekę, w której czeka na nich mnóstwo pięknych i ciekawych książek.
M. Pawlik, T. Raszeja, M. Skrzypkowska
26 października 2023 roku w bibliotece szkolnej odbyło się Jesienne Spotkanie z Poezją. Mogli wziąć w nim udział wszyscy chętni uczniowie z klas 6 – 8.
Do biblioteki, poza wierszami, przyciągał uczniów zapach herbaty i pysznych wypieków.
Uczennice biorące udział w spotkaniu wysłuchały wierszy polskich poetów utrzymanych w klimacie jesiennej zadumy. Mogły również posłuchać muzycznej interpretacji Sanah wierszy Wisławy Szymborskiej, Haliny Poświatowskiej, Adama Mickiewicza i innych znanych poetów.
Szczególne podziękowania należą się uczennicom klasy 5A, które wraz z wychowawczynią panią Ramoną Sosnowską pomogły dokonać wyboru wierszy na spotkanie z poezją.
Wszystkie uczestniczki wydarzenia zadeklarowały, że chętnie wezmą udział w kolejnym wieczorku poetyckim, który zaplanowany został na miesiąc luty, i którego tematyka związana będzie z Walentynkami. Już teraz zapraszamy wszystkich chętnych.
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska
24 i 25 marca 2022 r. gościliśmy w bibliotece szkolnej młodych detektywów. Zmierzyli się oni z licznymi zadaniami. Musieli odnaleźć drogę do skarbu, rozpoznać skradziony obraz, odczytać zaszyfrowane wiadomości, wydedukować, kto jest złodziejem tortu, zmierzyć się z zagadkami detektywistycznymi wymagającymi spostrzegawczości , umiejętności dedukcji i logicznego myślenia. Jednak najwięcej emocji towarzyszyło dzieciom podczas poszukiwania ukrytych w bibliotece szkolnej diamentów. Dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie uczestniczyli w detektywistycznych potyczkach.
Magdalena Pawlik, Teresa Raszeja, Mira Skrzypkowska