20 kwietnia 2023 r. w naszej szkole, której patronuje Martyrologia Piaśnicy, już dziewiąty raz odbył się Konkurs Wiedzy o Piaśnicy, który został zorganizowany przez Dyrekcję oraz nauczycieli historii: Edytę Kujaczyńską oraz Krystynę Naczk.

Celem konkursu była przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat martyrologii Piaśnicy, jak również wojny obronnej Polski oraz polityki okupacyjnej III Rzeszy na Pomorzu Gdańskim, a także rozbudzanie zainteresowań dziejami naszego regionu. Konkurs dedykowano uczniom klas szóstych i siódmych z terenu miasta i gminy Wejherowo. Do udziału zgłosiło się siedem szkół; Szkoły Podstawowe z Wejherowa: nr 5, 6, 8, 11 oraz  Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, a także Szkoła Podstawowa nr 1 z Bolszewa oraz Szkoła Podstawowa z Gowina.

Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej -  wszyscy uczniowie rozwiązywali test pisemny. W części drugiej uczniowie pod opieką swoich nauczycieli udali się do kościoła pw. Chrystusa Króla i Bł. Alicji Kotowskiej, w którym mieści się tzw. Sanktuarium Piaśnickie, aby je zwiedzić. Przewodnikiem po tym wyjątkowym miejscu był kustosz świątyni i  proboszcz parafii - ks. Prałat Daniel Nowak, który serdecznie przyjął całą grupę i wygłosił ciekawą prelekcję na temat miejsca, w którym obecnie znajdowali się uczestnicy konkursu, a także opowiedział o mordzie piaśnickim. Natomiast w części trzeciej uczniowie pod bacznym okiem jury odpowiadali ustnie, a także rozpoznawali miejsca i postacie związane z tematyką konkursową. Uczestnicy mieli też okazję wysłuchać krótkiego wykładu o zbrodni piaśnickiej, który wygłosiła p. Agnieszka Wszałek, która obecnie pracuje jako nauczyciel historii w Szkole Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie, a kiedyś była pracownikiem IPN-u i zajmowała się omawianymi wydarzeniami.

Ostateczne wyniki Konkursu prezentowały się następująco:

I miejsce – Mateusz Butowski – SP nr 8

II miejsce – Kacper Ciołek  – SP nr 8

III miejsce – Nadia Szur – SP nr 11

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali z rąk Pani Dyrektor Danuty Czernewskiej pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, które ufundowała Szkoła – organizator Konkursu.

W przyszłym roku szkolnym odbędzie się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Piaśnicy, na którą już dziś Was serdecznie zapraszamy!